Czarna seria zatruć w Polsce. Nie żyją kobieta i dwoje dzieci
Do tragedii w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) doszło we wtorek w jednym z mieszkań przy ul. Mickiewicza. Ratownikom i strażakom nie udało się uratować życia 37-letniej kobiety, która zatruła się czadem w łazience.
W mieszkaniu przebywało także dwoje dzieci, które trafiły do szpitala. Pozostałe dwie osoby dorosłe nie wymagały pomocy medycznej.
Kobieta i dwoje dzieci nie żyją. Zatruli się czadem
Równie tragiczne skutki miało zatrucie tlenkiem węgla w Kutnie (woj. łódzkie), gdzie zmarło dwoje dzieci w wieku 9 i 12 lat. Dwoje dorosłych oraz niemowlę przewieziono do szpitala.
Na miejscu lądowały dwa helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W akcji uczestniczył również trzeci zespół LPR z Warszawy.
Cichy zabójca
Tlenek węgla, czyli czad nazywany jest cichym zabójcą. Nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.
Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon. Z powodu zatrucia czadem rocznie ginie w Polsce kilkadziesiąt osób.
Obowiązkowe czujniki dymu. Ważne terminy
23 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące obowiązkowego wyposażenia lokali mieszkalnych w czujnik dymu i tlenku węgla. W zależności od rodzaju budynku zastosowano przepisy przejściowe.
I tak, pomieszczenia i lokale mieszkalne, w których świadczone są usługi hotelarskie (tj. związane z krótkotrwałym, ogólnie dostępnym wynajmowaniem domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych etc.) należy możliwie szybko wyposażyć w autonomiczne czujki dymu oraz autonomiczne czujki tlenku węgla. Termin wprowadzenia obowiązku zaplanowano na 30 czerwca 2026 r.
Jeśli zaś chodzi o lokale mieszkalne i ich pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego oraz użytkowanych jako takie lokale lub pomieszczenia w dniu wejścia w życie rozporządzenia, wymagania instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla mają obowiązywać od 1 stycznia 2030 r.
"W pozostałych przypadkach (nowo wznoszone budynki mieszkalne oraz pomieszczenia mieszkalne lub jednostki mieszkalne przeznaczone do świadczenia usług hotelarskich) obowiązki dotyczące instalowania autonomicznych czujek dymu i autonomicznych czujek tlenku węgla należy spełnić po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia" – czytamy w komunikacie MSWiA.